Results - USHA 1-Wall Nationals - August 3rd-7th, 2005, Coney Island, Brooklyn, NY

Satish Repeats as Champion!!!

ESPN 2 capturing Satish Jagnandan showing jubilation after his big win.

The 2005 USHA One-Wall Nationals marked a milestone for the sport of Handball. This year was by far one of the most competitive tournament with most of the divisions going to tie-breakers. This was the 1st repeat in the Men's Open since Eddie Maisonet did it in 1996. This year we also had two film crews recording all the action. Ben Thum (producer of the Handball movie "Alley Cracker") and crew were working on a promotional Handball DVD, and ESPN 2 were working on a segment for a new sports show which will air footage of this years tournament, HandballCity will keep you updated on show times and release dates.  There was also a special Handball Hall of Fame presentation, Ruby Obert, Carl Obert, Oscar Obert, Joel Wisotsky, Artie Reyer, and Al Torres all received replicas of their portraits that hang in the USHA Handball Hall of Fame in Tucson, AZ.

Satish Jagnandan, Bob Hickman-USHA President, and PeeWee Castro showing off their hardware.

 

Tracy Davis hitting the game winning point against Theresa McCourt in the women's open finals.

 

Maggie Crespo, Anna Calderon, Bob Hickman, Theresa McCourt, and Lori Acevedo all smiles after there competitive match.

 

Robert Sostre, Hickman, and Tony Roberts after their dramatic win against John "Rookie" Wright and Dave Rojas

 

Haiman, Agosto, Grabowski and Clark doing battle in the 50-plus Doubles.

 

A star is born...Mike Schneider plays the game of his career.

 

Carlos Espinal 2nd place, and Allan Sanchez 1st place winner.

 

HandballCity.com Handball Card of fan favorite Pee Wee Castro

 

Juan Carlos Guerra from Miami checking out the tournament. Juan and sponsors: South Kearny Truck Repair Center, Florida Truck Center, CPQ Freight System...will be having a $10,000 mixed doubles on September 24th, 2005 at Coney Island, Brooklyn, NY

 

Hit Counter

 

Final Results:

Open Singles:
First Round: Raul Retian (NY) d. Frank Rivera (NY), 11, 3; Cristobal Ramos (NY) d. Paul Angel (NY), (7), 20, 3; Victor LoPierre (NY) d. Abe Mantell (NY), 0, 13; Alvaro Rebaza (NY) d. Michael Schneider (NY), 17 (18), 9; Ed Maisonet (NY) d. Carlos Espinal (NY), 6, 18; Stan Zavoiskiy d. Jonathan Iglesias (NY), 9, 11.

Round of 16: Satish Jagnandan (NY) d. Retian, 7, 14; William Polanco (NY) d. Joe Durso (NY), 4, 13; Robert Sostre (NY) d. Ramos, 3, 15; Cesar Sala (NY) d. LoPierre, (4), 11, 3; Tony Roberts (NY) d. Rebaza, 12, 14; Maisonet d. David Rojas (NY), 14, 19; Pee Wee Castro (NY) d. Milton Jones (NY), (15), 6, 1; Rookie Wright (NY) d. Zavoiskiy, 19, 9.

Quarterfinals: Jagnandan d. Polanco, 5, 11; Sostre d. Sala, 10, 20; Roberts d. Maisonet, 11, 15; Castro d. Wright, 15, (16), 4.

Semifinals: Jagnandan d. Sostre, (19), 14, 0; Castro d. Roberts, (17), 8, 3.

Final: Jagnandan d. Castro, 5, 16.

Open Doubles:
First Round: Alvaro Rebaza/Kareem Wilkerson (NY) d. Jonathan Iglesias/Paul, Angel (NY), 12, 9; Mike Schneider/George Figueroa (NY) d. Albert Apuzzi/Joe Durso, 11, 16; Ed Maisonet/Victor LoPierre (NY) d. Stan Zavoyskiy/Luis Read (NY), (20), 8, 5.

Quarterfinals: Pee Wee Castro/William Polanco (NY) d. Rebaza/Wilkerson, 3, 7; Tony Roberts/Robt. Sostre (NY) d. Milton Jones/Pete Pellegrini (NY), 13, 13; Schneider/Figueroa d. Cesar Sala/Paul Yagual (NY), 12, 12; John Wright/Dave Rojas (NY) d. Maisonet/LoPierre, (5), 19, 6.

Semifinals: Roberts/Sostre d. Castro/Polanco, 19, 17; Wright/Rojas d. Schneider/Figueroa, (20), 9, 5.

Final: Roberts/Sostre d. Rojas/Wright, (19), 10, 8.

Women's Open Singles:
First Round: Quasia Watson (New York) d. Alethia Mendez (New York), (16), 13-5, inj. def.; Lori Acevido (New York) d. Jean Kasamoto (Forest Grove, Ore), 1, 2; Theresa McCourt (New York) d. Bernice Torres (New York), 9, 20.

Quarterfinals: Brenda Pares (NY) d. Watson, 7, 3; Tracy Davis (NY) d. Dori Ten (NY), 5, 6; Karen McConney (NY) d. Acevido, 14, 10; McCourt d. Anna Calderon (NY), (10), 9, 7.

Semifinals: Davis d. Pares, 19, 13; McCourt d. McConney, 10, 13.

Final: Davis d. McCourt, 10, 5.

Drop-down: Watson d. Kasamoto, 10, 8.

Women’s Open Doubles:
First Round: Tracy Davis/Adrian Floyd (NY) d. Dori Ten/Barbara Canton-Jackson (NY), 17, 17; Maggie Crespo/Lori Acevido (NY) d. Brenda Pares/Bernice Torres (NY), 17, (18), 1.

Semifinals: Calderon/McCourt d.. Davis/Floyd, (6), 12, 9; Acevedo/Crespo d. Karen McConney/Sydell Lewis (NY), 15, 13.

Final: Calderon/McCourt d. Acevedo/Crespo, 20, 14.

B Singles:
First Round: Gino Giardini (NY) d. Adam Gittlitz (NY), 7, 1; Jurell Bastidas (NY) d. Stephen Moeller (NY), 7, 3; Sal Coticelli (NY) def.; Carlos Espinal (NY) d. Vinni DiNome (NY), 10, 9; Crhistobal Ramos (NY) d. Jim Flynn (Akron, OH), 14, 10; Vicente Wilson (NY) d. Alex Gavryushenko (NY), 6, (20), 10; Billy O'Donnell (NY) d. Nick Tikhonov (NY), 4, 5.

Quarterfinals: Allan Sanchez (NY) d. Giardini, 11, 15; Bastidas d. Coticelli, 20, 16; Espinal d. Ramos, 16, 14; O'Donnell d. Wilson, 1, 5.

Semifinals: Sanchez d. Bastidas, (19), 4, 7; Espinal d. O'Donnell, 18, 12.

Final: Sanchez d. Espinal, 6, (17), 0.

B Doubles:
First Round: Stephen Moeller/Martin Rodriguez (NY) d. Marcelo Rodgriguez/Frankie Rivera (NY), 4, 8; Gino Giardini/Jeff Effron (NY) d. Sal Coticelli/Luis Quinones (NY), 11, 8.

Semifinals: Billy O'Donnell/Allan Sanchez (NY) d. Moeller/Rodriguez, (19), 6, 3; Giardini/Effron d. Jurell Bastidas/Sammy Nguyen (NY), (16), 12, 7.

Final: O'Donnell/Sanchez d. Giardini/Effron, (16), 12, 7.

C Singles:
First Round: Nicky Roman (NY) d. Andres Calle (NY), 4, 1; Gennady Rotberg (NY) d. Nick Tokhonov (NY), 6, 2; Jon Hopfers (Tillamook, OR) d. James Ham (NY), 5, 15; John Roca (NY) d. Jim Flynn (Akron, OH), 10, 6; Anderson Palaez d. Danny Chan (NY), 10, 13; Kenny Maldonado (NY) def; John Mantilla (NY) d. Juan Martinez (NY), 14, 11; Steve Caro Jr. (Phoenix) def.; Aaron Rodriguez (NY) d. Adam Gittlitz (NY), 3, 4; Michael Wu (NY) d. Wing Ng (NY), 14, (18), 3; Sammy Nguyen (NY) d. Sean Lord (NY), 6, 4; Edgar Medina (Phoenix) d. Gary Chang (NY), (18), 15, 7; Winson Cheong (NY) d. Kevin Ward Sr. (NY), 8, 15; Christian Lambros (NY) def.; Anthony Pereira (NY) d. Andres Vigo (NY), 13, 9; Vicente Wilson (NY) d. Dave Gurman (Brentwood, CA), 5, 8.

Round of 16: Roman d. Rotberg, 2, 10; Roca d. Hopfers, 5, 12; Palaez d. Maldonado, 3, 8; Mantilla d. Caro, 4, 10; A. Rodriguez d. Wu, 9, 3; Nguyen d. Medina, (17), 15, 0; Cheong d. Lambros, 11, 11; Wilson d. Pereira, (16), 19, 1.

Quarterfinals: Roman d. Roca, (11), 7, 0; Pelaez d. Mantilla, 13, 9; Nguyen d. A. Rodriguez, 9, 18; Wilson d. Cheong, def.

Semifinals: Pelaez d. Roman, 13, 9; Nguyen d. Wilson, 6, 4.

Final: Pelaez d. Nguyen, 20, 12.

Cons.: Caro Jr. d. Lord, 3, 10.

C Doubles:
First Round: Michael Wu/Michael Yen (NY) def.; Alex Gavryushenko/Gary Chang (NY) d. Kevin Ward Sr./John Roca (NY), 10, (11), 3; Jon Mantilla/Anderson Palaez (NY) def.; Andres Calle/Chris Miranda (NY) d. Winson Cheong/Danny Chan (NY), 20, (9), 6.

Quarterfinals: Nicky Roman/Jason Rodriguez (NY) d. Yen/Yu, 20, 14; James Ham/Kenny Maldonado (NY) d. Gavryushenko/Chang, def.; Mantilla/Pelaez, d. Stephen Caro Jr./Edgar Medina (AZ), 15, 19; Calle/Chris Miranda (NY) d. Anthony Pereira/Anthony Grimm (NY), 18, (12), 0.

Semifinals: Ham/Maldonado, def.; Mantilla/Pelaez d. Calle/Miranda, 15, 16.

Final: Mantilla/Pelaez d. Ham/Maldonado, 10, 5.

Masters 40-plus Singles:
First Round: Armando Duchesne (NY) d. Abe Mantell (NY), (15), 18, 1; Tony Gonzalez (Pembroke Pines, FL) d. Joe Brusca (NY), 10, 17.

Semifinals: Angel Maldonado (NY) d. Duchesne, 8, (12), 4; Dan Vera (Fishkill, NY) d. Gonzalez, (19), 8, 8.

Final: Vera d. Maldonado, 14, 19.

Masters 40-plus round Robin:
First Place: Paul Longergan/Pete Pellegrini (NY) d. Marcelo Rodriguez/Frankie Rivera (NY), 6, 5; Brian Callanan/Angel Maldonado (NY), 11, 9; Dan Vera/Mike Angley (NY), 6, 20.
Second: Callanan/Maldonado d. Vera/Angley, (13), 15, 9; Rodriguez/Rivera, def.
Third: Vera/Angley d. Rodriguez/Rivera, 2, 9.

Golden 50-plus singles:
First Round: Carl Cohen (NY) def.; Stu Kirzner (NY) def.

Semfinals: Joe Agosto (NY) d. Cohen, 12, 14; Kirzner d. Abe Haiman (NY), 3, 11.

Final: Agosto d. Kirzner, 18, 9.

Golden 50-plus doubles:
First Round: Joe Dionisio/Carl Cohen (NY) def.

Semifinals: Abe Haiman/Joe Agosto (NY) d. Dionisio/Cohen, 17, 10; Mike Grabowski/Ray Clark (NY) d. Pete Stefano/Steve Rosenberg (NY), 13, 15.

Final: Grabowski/Clark d. Haiman/Agosto, 19, (15), 4.

Super 60-plus singles:
First Round: Graham Palmore (NY) d. Dennis Uffer (NY), 18, 8; Dan Flickstein (NY) d. Ron Eaton (NY), 5, 7; Dennis Uffer (Syracuse, NY) d. Charlie Girkin (Houston), 4, 11.

Semifinals: Palmore d. Steve Kraft (Grand Forks, ND), (8), 7, 0; Flickstein d. Uffer, 6, 14.

Final: Flickstein d. Palmore, 3, (17), 0.

Super 60-plus doubles:
Semifinals: Steve Kraft/Joe Jacaruso (ND/NY) d. Guiruardo Reyes/Charlie Girkin (NY/TX), 1, 6; Graham Palmore/Dennis Uffer (NY) d. Jim Lonano/Anthony D’Auria (NY), (20), 7, 2.

Final: Kraft/Jacaruso d. Palmore/Uffer, 20, 15.

Veteran Super 65-Plus Singles:
First Round: Mike Driscoll (Dallas) d. Tom Adams (NY), 18, def.; Karl Diamond (NY) d. Anver Suleiman (St. Petersburg, Fla), 19, 20.

Semifinals: Driscoll d. Max Forcht (NY), 9, 9; Tom Vitale (NY) d. Diamond, 5, 18.

Final: Vitale d. Driscoll, 10, 17.

Veteran Super 65-plus doubles:
Round Robin Results:
First: Artie Reyer/Tom Vitale (NY) d. Dennis Sumner/Max Forcht (NY), 6, 0; Mike Ferber/Mike Driscoll (NJ/TX), 7, 12; Bernard Convery/Al Green (NJ), 12, 2.

Second: Ferber/Driscoll d. Green/Convery, 6, 16; Forcht/Sumner, 7, 6.

Third: Forcht/Sumner d. Green/Convery, 17, 6.
 
 

NEWS  HANDBALL  LOCATIONS  DISCUSSION  FITNESS  TOURNAMENTS  PHOTOS  PLAYERS  STORE  LINKS  CHAT

Copyright ® 2005 HandballCity.com