42nd USHA One-Wall Nationals Results

 

Menıs Open Singles:

Preliminary round: Charles Manse (Brooklyn, NY) d. John Necakov (Rego Park, NY), 18, 16; Jesus Ayala (NY, NY) d. Alvaro Rebaza (Whitestone, NY) 15, 8; David Sheldon (Whitestone, NY) d. Abe Mantell (East Meadow, NY), 6, 2.
Round of 16: Cesar Sala (Brooklyn, NY) d. Manse 18, (18), 7; PeeWee Castro (NY, NY) d. Paul Williams (Baldwin, NY), 11, 1; Robert Sostre (NY, NY) d. Andy Rousseau (NY, NY), 20, 5; Joe Durso (Brooklyn, NY) d. Raul Retian (Belle Rose, NY), 6, 15; Joe Kaplan (Brooklyn, NY) d. Ayala, 7, 6; Dave Rojas (NY, NY) d. Kendell Lewis (Brooklyn, NY), (17), 20, 4; Anthony Roberts (NY, NY) d. Ed Archival (Bronx, NY), 19,9; Satish Jagnandan Bronx, NY d. Sheldon 15,14

Quarterfinals: Castro d. Sala, (13), 17, 10; Durso d. Sostre, 20, (1), 6; Kaplan d. Rojas, 19, 4; Jagnandan d. Roberts, 19, 11.

Semifinals: Castro d. Durso, 16, 13; Kaplan d. Jagnandan, 13, (14), 5.

Final: Castro d. Kaplan, (12), 14, 10.

Menıs Open Doubles:

Preliminary round: Carlos Lopez/Satish Jagnandan (NY) d. Eric Smith/Andy Rousseau, (NY), 10, 20; Albert Apuzzi/Ervin Irizarry (NY) d. David Sheldon/Raul Retian, (NY), 9, 14; Paul Williams/Paul Lonergan (NY) d. John Necakov/Emmitt Fitzpatrick (NY), 9, 12; Jon Lee/Alvaro Rebaza (NY) d. Pete Pelligrini/Gabe Vasquez (NY), 19, (15), 2.

Quarterfinals on Friday: David Rojas/John ³Rookie² Wright (NY) d. Carlos Lopez/Satish Jagnandan (NY), 20, 16; Pee Wee Castro/Anthony Roberts (NY) d. Apuzzi/Irizarry, 13, 6; Kendell Lewis/Robert Sostre (NY) d. Williams/Lonergan, 16, 18; Joe Kaplan/Cesar Sala (NY) d. Lee/Rebazza, 13, 11.

Semifinals: Castro/Roberts d. Rojas/Wright, (15), 5, 5; Sala/Kaplan, default.

Final: Castro/Roberts d. Sala/Kaplan, 16, (18), 9.

Womenıs Open Singles:

Preliminary round: Alethia Mendez (Sunnyside, NY) d. Melody Ruiz (NY, NY), 19, 12.
Quarterfinals on Friday:
Tracy Davis (Brooklyn) d. Mendez, 4, 5; Theresa McCourt (Brooklyn) d. Brenda Pares (Brooklyn), 8, 16; Anna Calderon (Brooklyn) d. Sydell Smith (Brooklyn), 9, 16; Gladys Miranda (Jamaica, NY) d. Dori Ten (Brooklyn), 19, (4), 2.

Semifinals: Davis d. McCourt, 6, 14; Miranda d. Calderon, (3), 6, 5.

Final: Davis d. Miranda, (20), 12, 0.

Womenıs Open Doubles Round Robin:

First Matches: Anna Calderon/Theresa McCourt (NY) d. Barbara Canton-Jackson/Dori Ten (NY), 4, 11.
Tracy Davis/Gladys Miranda (NY) d. Sydell Smith/Brenda Pares (NY), 6, 9.

Second Matches: Canton-Jackson/Ten d. Smith/Pares, 18, 12; Calderon/McCourt d. Davis/Miranda, 9, 14.

Final Round Matches: Davis/Miranda d. Canton-Jackson/Ten, 19, 6; Calderon/McCourt d. Smith/Pares, (20), 16, 5.

Calderon/McCourt - 1st
Davis/Miranda - 2nd

C Singles:

Preliminary round: Aaron Rodriguez Bronx, NY d. Dave Gurman Alameda, CA 4,12; Kevin Ward NY, NY d. Matt Krueger Tucson, AZ 11,3; Eliel Torres NY, NY d. Jeff Ryan Minneapolis, NY (17),13,6

Round of 16: Victor LoPierre Forest Hills, NY d. Rodriguez 4,12; John Lau NY, NY d. Leo Dudin Flushing, NY 20,(16),5; Gian Paul Florendo NY, NY d. Luis Diaz Elmhurst, NY 15,(8),7; Dennis Bouderau NY, NY d. Ward 7,9; Micheal Schneider Queens, NY d. Charlie Girkin Houston, TX 12,5; Chris Dudin (Flushing, NY) d. Kevin Ward, Jr. (New York, NY), 2, 3; Paul Angel (Brooklyn, NY) d. E. Torres, 12, 11.

Quarterfinals on Friday: Lopierre d. Lau, 8, 11; Bouderau d. Florendo, 3, 9; Schneider d. Velez, 12, 18; Angel d. Dudin, 5, 8.

Semifinals: LoPierre d. Bouderau, 14, 20; Angel d. Schneider, 14, 12.

Final: LoPierre d. Angel, 5, 6.

C Doubles:

First Round: Gian Paul Florendo/John Lau (NY) d. Jesse Cevallos/Charlie Girkin (TX), 18, 12; Rich Ryan/Jeff Ryan (MN), default.

Semifinals: Artie Fuchs/Ron Pescatore (NY) d. Florendo/Lau, 12, 15; Ryan/Ryan d. Dudin/Dudin, 12, 14.

Final: Fuchs/Pescatore d. Ryan/Ryan, 3, 20.

B Singles:

Preliminary round: Armondo Duchesne (Bronx, NY) d. Misha Zitser (Bayside, NY), 17, 20; Kok Soon Lieu (East Elmhurst, NY), default; Juan Gomez (Queens, NY) d. Aaron Velez (Yonkers, NY), 16, 10; Thomas Rudzewick (North Bellemore, NY), default.

Round of 16: Caleb Torres (Bronx) d. Armando Duchesne (Brooklyn), (18), 8, 7; Paul Angel (Brooklyn) d. Sal Coticelli (Brooklyn), 10, 12; Abe Mantell (East Meadow, NY) d. Adam Zimet (Gaithersberg, MD), (16), 11, 3; Carlos Lopez (NY, NY) d. Lieu, 4, 4; John Lee (Fresh Meadows, NY) d. Gomez, 15, 11; Dennis Bouderau (NY, NY) d. Jose Davilla (Manhatten, NY), 11, 19; Kareem Wilkerson (Brooklyn) d. Dennis Machuca, Jr. (Woodhaven, NY) 17, (13), 10; Rudzewick, default.

Quarterfinals on Friday: C. Torres d. Angel, 16, 10; Lopez d. Mantell, 9, 5; Lee d. Bouderau, 5, 7; Wilkerson d. Rudzewick, 11, (16), 2.

Semifinals: C. Torres d. Lopez, 14, (14), 0; Lee d. Wilkerson, 16, 3.

Final: Lee d. C. Torres, (16), 14, 4.

B Doubles:

Priliminary Round: Sal Coticelli/Vatche Dostumian (NY) d. Adam Zimet/Joe Ivy (MD/MI), 10, 3.

First Round: Caleb Torres/Eliel Torres (NY) d. Coticelli/Dostumian, 19, 15; Kareem Wilkerson/Michael Schneider d. Daniel Russo/Tom Rudzewick (NY), 9, 16; Victor Lopierre/ Juan Gomez (NY) d. Sandesh Sadalge / Misha Zitser (NY), 10, (12), 4; Brian Callanan/Robert Darienzo (NY), default.

Semifinals: C. Torres/E. Torres d. Wilkerson/Schneider, 18, 17; LoPierre/Gomez, default.

Final: Lopierre/Gomez d. C. Torres/E. Torres, 7, (20), 3.

35 Doubles:

First Round: Pete Pelligrini/Rene Carrabello (NY) d. Joe Lomangino/Jesus Ayala (NY), (17), 20, 10; Dan Vera / Peter Garcia (NY) d. Joe Brusca/Vatche Dostoumian (NY), 5, 4.

Semifinals: Michael Demetriou/John Peterson (NY) d. Pelligrini/Carrabello, 14, 8; Eric Klarman/Al Torres (NY) d. Vera/Garcia, 12, 6.

Final: Torres/Klarman d. Demetriou/Peterson, 15, 11.

40 Singles:

Al Torres (Brooklyn) d. Bo Bauer (Dayton, OH), 3, 4; Daniel Russo (Queens) d. Mike Alotta (New Tripoli, PA), 9, 13; Dan Vera (Stoneridge, NY) d. Joe Brusca (NY, NY), 4, 19.
Semifinals: Torres d. Russo, 6, 0; Vera d. Kirzner, (12), 13, 1.

Final: Vera d. Torres, 9, (20), 6.

50 Singles:

First round: Felix Zilberbrand (Brooklyn) d. Jim Starr (Boulder, CO), 20, 5; Steve Kraft (Grand Forks, ND) d. Jesse Cevallos (Houston, TX), 18, (11), 4;

Semifinals: Dan Maroney (East Rockaway, NY) d. Zilderbrand, 3, 4; Roger Casuso (Kings Park, NY) d. Kraft, 13, 10.

Final: Maroney d. Caruso, 19, 19.

50 Doubles:

Sal Catudella/Michael Grabowski (NY) d. Barry Weitz/Rich Ryan (NY/MN), 2, 2; Ron Eaton/Ray Reyes (NY) d. Dan Flickstein/Graham Palmore (NY), 20, 15; Joe Agosto/Abe Haiman (NY) d. Gary Dueno/Peter Stefano (NY), 8, 7; Dennis Uffer/Dan Maroney (NY), default.

Semifinals: Catuadella/Grabowski d. Eaton/Reyes, 11, 11; Uffer/Maroney d. Agosto/Haiman, (9), 16, 3.

Final: Catuadella/Grabowski d. Uffer/Maroney, 13, 7.

60 Singles:

Alfredo Tomba (Jackson Heights, NY), default; Bernard Haynes (Rutherford, NJ) d. Joe Jacaruso (Massapequa, NY), 19, 3; Max Forcht (Brooklyn), default. Graham Palmore (NY, NY) d. Charles Sheldon (Bayside, NY), 5, 4.

Semifinals: Tomba d. Haynes, 17, (12), 5; Palmore d. Forcht, 8, 7.

Final: Palmore d. Tomba, 10, 10.

60 Doubles:

First Round: Jim Lonano/Anthony DıAuria (NY) d. Anthony Polichetti/Jose De Jesus (NY) 18, 13.

Semifinals: Howie Eisenberg/Tom Vitale (CA/NY) d. Lonano/DıAuria, (20), 7, 6; Mike Ferber/Bernard Haynes (NJ) d. Dennis Sumner/Max Forcht (NY), 16, 3.

Final: Ferber/Haynes d. Eisenberg/Vitale, (19), 20, 9.

65 Singles Round Robin:

First Round: Luciano Radislovich (Bayside, NY) d. Karl Diamond (Brooklyn), 14, 18; Larry Shankweiler (Allentown, PA) d. Tommy Adams (Cambria Hgts, NY), 7, injury default;
Second Round: Shankweiler d. Diamond, 11, 15; Radislovich, default.

Final Round: Diamond, default; Radislovich d. Shankweiler, 11, (13), 5.

Radislovich - 1st
Shankweiler - 2nd

65 Doubles Round Robin:

First Round: Alan Green/Joe Amato (NY) d. Len Ackonsky/Anver Suleiman (NY/FL), 19, 8.
Second Round: Sonny Schaefer/Ben Marguglio (NY) d. Ackonsky/Suleiman, 10, (16), 3.

Final Round: Green/Amato d. Schaefer/Marguglio, 8, 5.

Green/Amato - 1st
Schaefer/Marguglio - 2nd

70 Singles:

First Round: Joe Amato (Emerson, NJ), default.

Semifinals: Anver Suleiman (St. Pete Beach, FL) d. Amato, 5, 1; Sonny Schaefer (Queens, NY) d. Ben Marguglio (Cold Spring, NY), (13), 14, 6.

Final: Suleiman d. Schaefer, 9, 7.